receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitreklama
Odkud naše potrava přichází.



Češi žijí déle, protože jedí zdravěji

Kdo do svého zdraví investuje peníze s rozmyslem, prodlouží si život a posílí zdraví To, že se vyplatí jíst zdravěji, je jasně vidět právě na případu Česka. Jakmile začali lidé více přemýšlet o tom, co mají na talíři, prodloužil se průměrný věk dožití o několik let. Kdo zdravé jídlo doplní ještě pohybem, vydělá na tom dvojnásob.

Průměrný věk dožití Čechů se za deset let prodloužil o tři roky, to nemá ve světě obdoby," říká docent Rudolf Poledne z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny. I zde hrály roli peníze, byť trochu naopak - Češi žijí déle a jsou zdravější zejména proto, že počátkem 90. let se náhle radikálně zdražily méně zdravé potraviny, jako je máslo a červené maso, a najednou bylo levnější jíst rostlinné tuky a maso drůbeží. Navíc se zhruba zdvojnásobila spotřeba zeleniny, jejíž nabídka se zásadně rozšířila. Rozhodně to dokládá, jak moc strava ovlivňuje zdraví.

I bez masa se dá žít

Mnoho lidí však namítá: "My to víme, ale nemáme na lepší jídlo, je to moc drahé!" Přitom ani zdravější jídelníček nemusí rodinu zruinovat, příkladem budiž třeba radikální omezení spotřeby masa. "Záleží na tom, co chcete mít na stole. Pokud exotické ovoce a dováženou zeleninu, tak je samozřejmě vegetariánská strava drahá. Pro mnoho lidí vegetariánství znamená i příklon k jakési střídmosti. Ti se pak spokojí s domácími surovinami a vaří levněji, než kdyby jedli maso. A neznamená to, že jejich strava není plnohodnotná," říká kuchař-specialista na vegetariánskou kuchyni Rudolf Kubík.

05.03.2004 -MFDNES Radka Wallerová